Postural Tremor Nedir? | Alzheimer Nedir ?

Postural Tremor Nedir?

Titreme zıt çalışan kaslar da ortaya çıkan istemsiz bir hareket bozukluğudur. İstemsiz olarak ortaya çıkan bu hareket bozukluğu istirahat ederken ortaya çıktığında postural tremor denir. Kinetik, postural ve esansiyel olmak üzere üç grupta incelenmektedir. Dinlenme halindeyken ortaya çıkan titreme istirahat titremesi yani esansiyel tremor denir. Daha çok parkinson hastalarında bu sorun ortaya çıkmaktadır. Postural tremor nedir sorusuna ise yer çekimine karşı bir titremenin oluşması anlamına gelir ve devamında ortaya çıkar. Kinetik tremor ise hareket halindeyken karşılaşılan bir durumdur. Parkinson hastalığında sıklıkla ortaya çıkar ve nörolojik muayene sonrasında gözlemlenir.

Tremor Neden Oluşur?

Postural tremor neden oluşur, postural tremor nedir pek çok kişi bu konuda araştırma yapıyor. Tremor hastalığının neden ortaya çıktığı merak edilmektedir. Çok fazla stres endişe ve korku duymak, duygusal yorgunluk tremor hastalığına neden olan durumlar arasında yer alıyor. Sinir sistemini ve kasları etkileyen bu durum tıbbi bozukluklar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Genellikle titremeler kas yorgunlukları, kafein tüketimi, yaşlılarda stres, düşük kan şekerine sahip olmak ve alkol neden olabilmektedir. Titreme hastalarında ellerde, kollarda, kafada, bacaklarda ve gövdede ritmik olarak sallanma, titrek ses tonu, çatal bıçak tutma ve kontrol etmekte güçlük çekme, yazma ve çizme güçlüğü ortaya çıkar.

Postural tremor nedir, nasıl tedavi edilir? diyorsanız öncelikli olarak titremeye neden olan yukarıda saydığımız etkenlerden uzak durmak gerekir. Titremenin yan etki olarak görüldüğü ilaçlara ara vermek ve farklı ilaçlar kullanmak önerilebilir. Botoks enjeksiyonları da titreme tedavisinde işe yarar. Fizik tedavi almak ve çok hayatı zorlaştıran durumlarda cerrahi müdahalesine başvurmakta gerekebilir.

 

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir