Demans Hastalığının Belirtileri Nelerdir? | Alzheimer Nedir ?

Demans Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Demans hastalığının en yaygın belirtisi, yeni öğrenilen bilgilerin unutulması ve yakın geçmişin hatırlanmamasıdır. Bunların yanı sıra bir kişinin demans hastası olarak kabul edilmesi için aşağıdaki belirtilerden en az ikisinde bozulmanın gözlenmesi gerekmektedir.

Demans Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Hafıza ve hatırlama
  • Odaklanma ve dikkat
  • İletişim kurma ve dil becerileri

Eğer yukarıdaki belirtilerin birden fazlası bireyde sürekli olarak görülüyorsa, birey bir an önce doktora görünmelidir. Hastada görülen semptomlar eğer ilerleme kaydederse, demans hastalığı kısa sürelerde ilerler. Bu yüzden erken tanı kişinin iyileşmesinde ve tedaviden olumlu bir sonuç almada büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden hastalık ne kadar erken teşhis ediliyse, hastalığın ilerlemesi de bir o kadar yavaşlar.

Demans Erken Evre Belirtileri

Demans hastalığının erken evresinde görülen belirtilerin başında unutkanlık, zamanı takip edememek ve bilindik ortamlarda kaybolmak gelmektedir. Bu evrede hastalığın fark edilmesi oldukça zordur.

Demans Orta Evre Belirtileri

Deman hastalığının erken evresi tamamlanmış olunduğu zaman, orta evre başlar. Orta evre belirtileri arasında hasta yakınlarının isimlerini hatırlamakta güçlük çeker, kendi evinde kaybolur, iletişim konusunda zorluklar yaşar ve kişisel bakımında yardıma ihtiyaç duyar. Aynı zaman sorduğu sorular sürekli olarak tekrar eder.

Demans Geç Evre Belirtileri

Demansın son evresidir. Geç evrede hasta artık sürekli bir hareketsizlik halindedir. Bu evrede belirtiler en üst seviyede seyretmektedir ve artık hastalık geri dönülmez bir noktadadır. Hasta için zaman ve mekanın artık bir önemi yoktur çünkü hasta zaman ve mekandan habersizdir. Ayrıca, yürümede zorluk çeker, akrabalarını ve arkadaşlarını tanıyamaz, saldırganlığı artar.

Demans Tedavi Edilir mi?

Demans hastalığı belirtileri hakkında size detaylıca bilgi verdikten sonra sırada sizi demans tedavi edilir mi konusunda aydınlatacağız. Demans hastalığı tedavi edilebilir fakat sonlandırılamaz. Çünkü demans sürekli olarak ilerleyen bir hastalıktır. Demans tedavileri sadece hasalığın ilerlemesini yavaşlatmaktadır. Tedavi ile hastanın yaşam kalitesi artmakta ve kişisel ihtiyaçlarını kendi başına giderebilmektedir. Fakat demans tedavi sürecinde hastaların stresten uzak durması, bol bol bulmaca çözmesi ve sigara kullanmamaları gerekmektedir.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir