Beyin Küçülmesi ne Demek? | Alzheimer Nedir ?

Beyin Küçülmesi ne Demek?

Beyin küçülmesi, insanlarda belli bir yaş sonrasında bunama ile baş göstermektedir. Bir diğer adı ile demans ve Alzheimer olarak bilinen bunama hastalığı, ilerledikçe hastanın günlük yaşantısını daha da zor hale getirmektedir. Bunama ile geri dönüşü olmayan bir yola giren hastaların beynindeki hücreler gün geçtikçe ölmektedir. Yaşa ve hastalığa bağlı olarak beyin hücreleri yerine yenileri üretilmemektedir. Hastanın beynindeki hücreler öldükçe hasta bedensel ve zihinsel fonksiyonlarını yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Bundan dolayı hastada unutkanlık ve hafıza sorunlar görülmeye başlar. Alzheimer veya demans hastalıkları bir zaman sonra ilerlediği için sonunda bunamaya kadar gider. Bundan dolayı hasta huzursuz bir ruh haline bürünmüştür ve tepkileri adeta bir çocuk gibidir. Aynı zamanda anlamsız cümleler kurarken, sürekli dalarlar.

Beyin küçülmesi ile karşı karşıya olan kişiler, tedaviye ne kadar erken başlarlarsa gelecekteki yaşam kalitesi de o kadar artacaktır. Çünkü demans ve Alzheimer her ne kadar tedavi edilebilen bir hastalık olsa bile, tedaviler hastalığı tam olarak durduramıyor.

Beyin Küçülmesi Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Demans veya diğer bir adıyla bunama, tedavi edilmediği sürece belirtilerini günden güne arttırmaktadır. Beynin küçülmesi, sağlam sinir hücrelerinin ölmesine neden olur. Sinir hücreleri öldükçe beyindeki kan dolaşımı yavaşlar ve bir süre sonra damarlarda tıkanıklıklar meydana gelir. Bu süreçte hastada yorgunluk, isteksizlik, bezginlik ve fiziksel olarak yetersizlikle baş göstermeye başlar.

Beyin Küçülmesi Belirtileri Nelerdir?

Beyin küçülmesi erken dönemde fark ediliği tedaviye başlanıldığı zaman, beyin küçülmesi yavaşlatılabilmektedir. Fakat tedaviye hiç başlanışmazsa aşağıdaki belirtiler gün geçtikçe etkilerini arttırır.

  • Söyleneni duymama
  • Boş gözlerle bakma
  • 4 yaşındaki bir çocuğun hareketlerini yapma
  • Konuşma yetisini kaybetme
  • Algı sisteminde problem
  • Hareketlerinde aşırı yavaşlık
  • Motor yeteneklerde büyük kayıplar

Bu belirtilerin hepsi hastada ilk başlarda görülmeyebilir fakat hastalık ilerledikçe belirtiler gittikçe etkilerini arttırırlar. Beyin sürekli olarak küçülmeye devam ettiği için bu belirtiler günden güne daha da belirgin hale gelir. Demans son derece önemli ve ciddi bir hastalıktır. Bu yüzden erken teşhis büyük önem arz etmektedir.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir