Alzheimer Nedir? | Alzheimer Nedir ?

Alzheimer Nedir?

Alzheimer hastalığı, kişinin bilişsel ve davranışsal yeteneklerinin kaybolması ile ortaya çıkan bir nörolojik vakadır. Alzheimer hastaları gün geçtikçe çevresi ile iletişim kuramamaya başlarlar ve karar verme yeteneklerini kaybederler. Anormal davranışlarda bulundukları gibi günlük aktivitelerini yerine getirecek motor yeteneklerini kullanmakta güçlük çekerler ve yardım olmadan birçok ihtiyaçlarını gideremezler. Son evrelerde kişiliklerinde değişiklik meydana gelen hastalar, bir süre sonra kendilerini tanıyamazlar.

Alzheimer Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Eğer unutkanlık ile kişinin becerilerinde kayıp meydana geliyorsa kesinlikle bir doktora görünmek gerekiyor. Fakat sadece unutkanlık Alzheimer belirtisi değildir. Bunu unutmamak gerekiyor. Aşağıdaki belirtilerden birkaçı aynı anda bir kişide görülüyorsa, acilen doktora görünmelidir.

Alzheimer belirtileri nelerdir?

  • Beyindeki sinir hücreleri öldüğü için hastada unutkanlıklar baş gösterir.
  • Konuşurken kelime bulmakta zorlanır,
  • Daha önce bildiği yolları hatırlayamaz hale gelir,
  • Hastalar gün içerisinde sordukları soruları sürekli olarak sorarlar,
  • Eşyalarının yerlerini karıştırırlar ve aradıklarını bulamazlar,
  • Hangi tarihte olduklarını unuturlar,
  • Karakterlerinde değişiklik meydana gelir,
  • İnsanları suçlarlar ve sorumluluk almaktan kaçınırlar.

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer hastalığının günümüzde net bir sonuç veren tedavisi ne yazık ki bulunmamaktadır. Tedaviler ile hastalık tamamen geçmez. Fakat erken tanı oldukça önemlidir. Yapılan tedaviler sayesinde hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır fakat durdurulamaz. Ayrıca psikolojik problemler yaşayan Alzheimer hastaları antidepresan kullanırlar. Alzheimer hastalarının çeşitli aktivitelerde yer alması ve hobiler edinmesi gerekmektedir. Çünkü sosyal yaşantıları olmalı ve beyinlerini çalıştıracak işler yapmalılar. Bu sayede erken tanı döneminde hastalığın ilerlemesi büyük ölçüde yavaşlayacaktır.

Alzheimer Tedavisi İlaçları

Dünyada 1990’ların sonunda Alzheimer hastalığı için 4 önemli ilaç piyasaya sürülmüştür. Bu ilaçlar erken tanı döneminde kullanıldığı zaman büyük bir etki göstermektedirler. Fakat az önce belirttiğimiz gibi Alzheimer hastalığını durduran veya gerileten bir tedavi yöntemi henüz dünyada mevcut değildir. Fakat Alzheimer büyük ölçüde ilaç ile kontrol altına alınabilir. Bu sayede ileri evrelere gelmenin süresi uzadığı için hastanın hayat kalitesi de artmaktadır. Alzheimer hastalığında en önemlisi erken teşhistir. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse hem tedavi hem de yaşam kalitesi bir o kadar artar.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir